Barkod Neden Gereklidir?

Gelişen toplumlarda insan ihtiyaçları günden güne değişmekte ve çeşitlenmektedir. Piyasada çok sayıda ürün bulunduğu için hepsini aynı fiyata herkese satmak zordur. Günümüzde gelişen teknoloji ile bu sorunlar çözüldü. Artık ürünlerde barkod bulunmaktadır. Verilerin bilgisayar yardımıyla daha doğru okunmasını sağlayan bir sistemdir. Bilgilerin daha hızlı girilmesi sağlanır. Piyasada barkodlu ürün sayısı arttığı için barkod tipleri ve barkod yazıcı çeşitleri artmıştır. Barkod yazıcılar sabit, el tipi, kalem pda gibi modellerdedir. Bunlar farklı etiketlerde baskı yapmayı sağlar.

Günümüzde alış verişte çok önemli olduğu için her ürüne aynı barkodla ülkenin her yerinde aynı fiyata ulaşabiliriz. Ayrıca barkodlar sayesinde alışveriş hızlanır veherkese ürünlerin eşit ücretler ödeyerek ulaşmasını sağlar. Veri toplanırken veri toplama hızı kadar verilerin doğru okunması da önemlidir. Veri toplanması ya elle ya da bilgisayar yardımıyla yapılır. Elle yapılan veri girdilerinde %76 hata payı mevcuttur.

İlk çıkan optik okuma sistemi OCR adı verilen sistemdir. Günümüzde de kullanılmaktadır. 1970 yılında ise çizgili kod keşfedilmiş ve barkod sistemine geçilmiştir. Çizgi kodlarda karakterler ince ve kalın çizgilerle boşluklardan oluşur.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *