Karekod Nedir?

Günümüzde artan teknolojik imkânlar ve sunduğu kolaylıklarla birlikte barkod sistemi sıklıkla kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Barkod sistemleri üzerinde yapılan yeniliklerle birlikte 2 boyutlu barkodların Türkçe karşılığı karekod olarak bilinmekte ve orijinal ismi de Datamatrix olan bu barkodlar sayesinde her alanda büyük avantajlar bulunmaktadır. Karekodlar, bilinen tek boyutlu barkodların çubuk ve boşluklu yapısından oluşan çizgilerden farklı olarak, 2 boyutlu siyah ve beyaz kare ya da dikdörtgenlerin oluşturduğu matris şekildeki barkod çeşididir.

Türkiye’de ilk kullanımı ilaçlar üzerinde olmuştur. karekodlar 2 boyutu olan ve GS1 ile uyumlu bir Datamatrix barkodu olarak birçok ülkede ilaçlarda bu uygulamanın kullanılacağı beklenmektedir. Türkiye’de karekod içinde bulunan bilgiler aşağıda anlatılmıştır.

GTIN: EAN kodunun başına “0” eklenmesiyle elde edilen 14 rakamlı barkod numarasıdır.

Sıra Numarası: Üreticiler tarafından her birim ilaç için birbirinden farklı ve benzersiz şekilde tespit edilmektedir. Serialize numara niteliğindedir.

Son Kullanma Tarihi: 6 rakamla yıl, ay, gün formatında anlatılan ürünün son kullanma tarihidir.

Parti Numarası: İlaç üretimindeki batch, lot, parti ya da eski bir ifade olarak seriyi ifade etmekte kullanılan bir rakamdır.

İçerdiği bu bilgilerle her ürün izlenebilir bir hale gelmiştir. Karekod uygulaması Türkiye’de 1 Ekim 2009 tarihiyle birlikte zorunlu hale gelmiş, bu tarihten sonra yapılan tüm üretimlerde karekod kullanımı uygulanmıştır. İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan İlaç Takip Sistemi uygulamasıyla küçük bir alanda yeterli miktarda bilgiyi saklamak ve veri kurtarma imkânıyla ile birlikte iki boyutlu bir barkod olan Data Matrix tanımlayıcı olarak seçilmiştir. Karekod olarak bilinen bu barkodlar Ambalaj ve Etiket Yönetmeliği içeriğinde gereken değişiklikler yapılarak uygulanmaya konulacaktır.

Normal barkodlarla kıyaslandığında daha fazla veri saklama imkânı bulunan bu barkodlar 8×8 kareden 144×144 boyutları arasında değişiklik göstermekte ve ASCII karakter setlerinden 2335 karakter kodlayabilmektedir. Ayrıca bu kodlar belirli seviyelerdeki kirlenme ve bozunma olmasına rağmen okunma imkânına sahiptir. Datalogic okuyucuları geniş bir ürün yelpazesiyle farklı uygulama alanlarındaki farklı ihtiyaçlar doğrultusunda hızlı ve güvenli olarak karekod barkodları okuma imkânı sunmaktadır.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *