Kim Ne Tip Barkod Kullanır?

Barkodlar günümüzde pek çok işletmede sıklıkla karşımıza çıkan bir teknolojik uygulamadır. Barkod sembolleri de farklılıklar göstermekte ve belirli sebeplere göre seçilmektedir.

  • Uygulamalar sadece bu barkod sembolüyle karşılaşabilir
  • Endüstri standartları o sembolün kullanımını dayatır
  • Seçilen sembol uygulamada olan diğer standartlar ve/veya aletlerle karşılıklı uyum içindedir
  • Sembol kullanımına karar veren kişi/kişilerin kişisel tercihine göre belirlenir

Ürünlerde barkodlama sisteminin uygulamasındaki en büyük nedenlerden biri ise sıklıkla sorulan bir sorudan kaynaklanmaktadır. Bu soru Ürün barkodlu mu? sorusu olmaktadır. Bu sebeple üretici ya da ithalatçı kişi EAN kodu kullanmaktadır. Bir üretici tarafından alınacak olan EAN kodu sistemi kullanılacaktır. Dış kasalar için 13 haneden oluşan EAN kodu veya 14 haneden oluşan ITF kodu uygulamada olan kullanımdır. Ancak dış kasalardaki kullanımlar için basılan en büyük boyutlardaki EAN kodu bile, fark edilmeyecek kadar küçük ölçülerde kalabilir. EAN kodu mümkün olduğunca doğru bir şekilde basılmalıdır. Dış kasa kullanımları için bu nedenlerle çok tercih edilmemektedir. Pek uygun olmayan bir kullanımdır. ITF kodu, EAN’a oranla çok daha büyük basılabilmekte, boşluk ve çubuk toleransları çok daha yüksek olmaktadır.

Basılan barkodlar perakende satışlarda kullanılacaksa yapılacak ilk işlem EAN kodu düşünmek olmalıdır. Bu işlem market ürünlerinde kabul edilen bir standart olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuyumcular ve ayakkabı üreticileri göz önüne alındığında ITF kodunun daha çok tercih edildiği görülmektedir. EAN kodu karşısındaki avantaj sağlayan değişen uzunluğun getirdiği koşullardaki esnekliğiyle ITF kodu daha uygun olmaktadır. ITF kodlarında kontrol hanesi bulunması zorunlu olmamakla birlikte istenilen durumlarda kullanılabilmektedir. Kontrol hanesi hesaplaması değişik şekillerde yapılabilmektedir. Yazıcı ve okuyucularda kullanılan sistemin aynı olmasına dikkat edilmelidir.

Perakende ortam dışında kullanılan barkod tiplerinde en yaygın olan Code39 barkod tipidir. Silahlı kuvvetler ve otomotiv endüstrisinde tercih edilmekte olan bu sembol, en değişken uzunluk ve alfabetik karakter kullanımına uygun olması sebebiyle tercih edilmektedir. Medikal endüstrisinde yapılan değerlendirmelerde özellikle de kan bankaları tarafından tercih edilen barkod tipi ise Codabar olarak tespit edilmiştir. Aynı zamanda kütüphane kitap ve üyelerinin kodlamasında kullanılan bu sistemin kullanımına uzun zaman önce başlanmıştır.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *