kuşe-etiketÜst kısmı yarı parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olan etiket çeşidine kuşe etiket adı verilmektedir. Kuşe etikette hem üst hem de alt yüzeyde herhangi bir çukurluk bulunmaz. Kuşe etiket rubon baskısı için en uygun etiket çeşitlerinden biridir. Kuşe etikete termal transfer baskı yöntemleri ile kolayca baskı yapılabilmektedir. Termal transfer baskı esnasında wax veya wax/resin rubon kullanılmaktadır.

Kuşe etiketin tüm yüzeylerinin pürüzsüz olmasının yanı sıra parlak ya da yarı mat çeşitleri de bulunmaktadır. Kuşe etiket kâğıt bazlı olmasından dolayı ısıya, neme ve sürtünmeye orta derecede dayanıklılık göstermektedir. Kuşe etiketlerde istenilen ebatlarda ve sayılarda üretim yapılabilmektedir.

Kuşe etiketlerde hassasiyet gösterilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki baskı esnasında seçilen ribonun kalitesidir. Kalitesiz bir rubon seçimi sonrasında kuşe etiket üzerine basılan yazıların küçük bir sürtünmeden dolayı kolayca bozulabilir ve okunabilirliği kaybolur. Bu nedenle etiketin basımı sonrasında mutlaka test edilmesi gerekmektedir.