etiketBu etiket isminden de anlaşılacağı gibi mat bir yapıya sahiptir. Bu ürün plastik bazlı bir yapıya sahip olduğu için yapışkan kısmını göz ardı edersek genel yapısı sudan ve nemden etkilenmez ve kolay kolay yırtılmaz.

Mat Polipropilen etiketler yapısı itibariyle Opak PP etiketlere çok benzemektedir ve aralarındaki tek fark ise bu ürünün yüzeyinin mat renginde olmasıdır. Bu ürünün belki de kalitesini ve kullanım kolaylığını ortaya çıkaran en büyük özelliği yüzeyinin mat olması ve böylelikle ışığı yansıtmayarak barkodların ve karekodların okunuşunda sorun çıkarmamasıdır.

Bu etiketler genellikle ışığın yoğun olduğu dış ortamlarda kullanıldığı için piyasa içinde opak pp etiketlerden daha nadir bulanabilmektedirler. Bu etiketler kalitesi ile kullanım kolaylığı sağladığı için vellum, termal ve kuşe kâğıt bazlı etiketlerden daha pahalı olabilmektedir. Bu üründe plastik bazlı olduğu için resin ribbon ile baskısı yapılabilmektedir.

Bu ürün çok geniş çaplı bir kullanım alanını kapsamaktadır ve bu alanları sınırlandırmak çokta doğru olmamaktadır. Bu yüzden genel olarak ışığın olduğu ve kâğıt bazlı etiketlerin kullanılamadığı her yerde kullanıma açıktır.