Türkiye ilk 2D boyutunda olan karekodlar ilaçlar üzerinde kullanılmıştır. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ilaç takip sistemini 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe koymuştur. Daha önceleri görmeye alışkın olduğumuz çizgili barkodlar olan tek boyutlu 1D barkodlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu barkodlar üzerindeki çizgilerde yalnızca ürün referansı yer almakta, ürün ve ürün fiyatıyla ilgili bilgilere yer verilmemektedir. Yeni sisteme gwrite me a paper help with my essayeçişle birlikte ilaç kutuları üzerinde Datamatrix standartlarındaki 2D boyutlu karekodlar bulunma zorunluluğu getirilmiştir.

Karekod içeriğinde ilaç referansını gösteren eski sistemde kullanılan tek boyutlu barkodlara ek olarak ilaç seri numaraları, son kullanma tarihleri ve parti(lot) numaraları da yer almaktadır. İlaç takibinin hızlandırılması ve ilaç sahteciliğinin önlenmesi konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni sistem olarak uygulamaya konulacaktır.

Üreticiler ecza depolarına satış yaptıklarında, ecza depoları eczanelere satış yaptıklarında ve eczaneler hastanelere satış yaptıklarında ilaç kutuları üzerindeki iki boyutlu karekodlar okutularak İlaç Takip Sistemi (İTS) veritabanına bildirilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. İlaç Takipwrite me a paper help with my essay Sistemiyle birlikte ilaçların; üretiminden hastalara satışına kadar geçen bütün süreçte takip edilebilme imkânı olacaktır. CDD ve lazer barkod okuyucular yalnızca tek boyutlu barkodları okuyabilmektedir. Karekodların okutulmasında image teknolojisi kullanılmaktadır. Bu sistem bünyesinde bulunan tüm kurumlarda karekod okutulmasının sağlanması için eski okuyucularını 2D karekod okuyucularla okuma için değiştirmeleri zorunluluğu bulunmaktadır.