ribonlarRibbonlar barkod yazıcılarda baskı yapmak amacıyla kullanılan şerit halindeki rulolardır. Ribbonlar ile baskı termal transfer yöntemiyle gerçekleştirilir. Ribbonlar 3 kısımdan oluşur. Bu kısımlar; mürekkep, orta kısımdaki film tabaka ve ribbon koruyucu tabakadır.

Ribbon etiketlerin kullanım alanları genellikle barkod, kargo ve raf etiketleme gibi çeşitli etiketleme işlemleridir. Çeşitli etiketleme işlemlerinin standart, baskılı, sentetik gibi birçok yüzeye uygulanabilmesi ribbonların en büyük avantajlarındandır.

Ribbon çeşitlerinden biri olan resin ribbon ise sahip olduğu reçine miktarı ile diğer ribbonlardan farklıdır. Resin ribbonların reçine oranı diğer ribbonlara göre daha fazladır. Bu ribbon türü plastik ya da film kaplama alanlarında kazıma durumlarına göre mukavemetlidir. Bu etiketler uzun süreli çözümler sağlar ve su ile temas testlerinde başarılı sonuçlar verir.

Ribon Çeşitleri

Wax Ribbon

Bu tür ribbonlar vellum ve kuşe kağıt baskılarında kullanılmaya oldukça elverişlidir. Bu ribbon türünün içeriğinde karbon, kimyasallar, reçine ve balmumu vardır. Wax ribbonun %98 balmumu, %2 reçine içermesi onun çabuk eriyip ancak düşük ısılarda kullanılmasına neden olur.

Wax / Resin Ribbon

Polietilen, polipropilen ve Data PE kağıtlara baskı yapmak için üretilmiştir. Bu tür ribbonun içeriğinde de yine karbon, kimyasallar, reçine ve balmumu vardır fakat içerik oranları bu karışımda oldukça önemlidir. Çabuk erimemesi için balmumu %30 oranlarında, reçine %70 oranındadır. Bir diğer seçenek ise %50 balmumu, %50 resin kullanılmasıdır.

Bu ribbon alkol testinde tespit edilebilir ve wax / resin ribbon ile sentetik malzemelerde çeşitli dış şartlara iyi derecede mukavemet gösteren baskılar alınabilir.

Resin Ribbon

Slwmat, Whitemat, Glosswhite, Japon Akmaz (Care Label) ve bez malzemeli etiketlerde baskı yapılmasını sağlar. Resin ribbonlar genellikle endüstriyel amaçlı kullanımlara uygundur ve bu özelliği yüksek ısılara mukavemetli oluşundan kaynaklanmaktadır. Yüksek ısılara mukavemetini %98 oranında reçine %2 oranında balmumu içermesi ile sağlar.

Resin ribbon alkol testinde tespit edilemez. Bu ribbon kimyasal ve dış şartlara en dayanıklı türdür ve özellikle tekstil baskılarında, sentetik malzemelerde rahatça kullanılır.

ribon